DUPĂ UN MECI DE INFARCT. AUTOBERGAMO DEVA – UNITED GALAȚI 4-4 ÎN LIGA 1 DE FUTSAL

În cadrul etapei a șasea, penultima a turului sezonului regulat din Liga 1 de futsal, Autobergamo Deva a întâlnit pe United Galați.

Partida dintre tânăra echipă deveană și vicecampioana națională a fost una nerecomandată cardiacilor, rezultatul final fiind stabilit pe sfârșit de joc.

Oaspeții au controlat prima parte

Pe hârtie oaspeții erau favoriți clari, având mulți internaționali în lot, moldoverni și români, printre aceștia fiind ex-devenii Stoica, Obadă și Tacot, iar pe bancă era fostul antrenor de la Autobergamo, Florin Ignat. La aceasta se adăuga și lotul restrâns numeric al celor de la Deva, pe foaia de joc fiind trecut, ca jucător, și antrenorul Adrian Moț. Meciul a început fără tatonări, iar fazele de poartă nu au întârziat să apară, trecând, pe rând, ambele echipe trecând, alternativ, pe lângă deschiderea scorului, primul fiind deveanul Antonio, apoi Obadă, Andre de la gazde și, din nou, Obadă. Au mai fost două ratări ale lui Lașcu, de la oaspeți, iar în minutul 5 Deva deschide scorul, printr-un șut în vinclu, din 10 metri, al lui Antonio. Imediat după aceea, Șerban, portarul Devei, intră la sacrificiu în fața lui Crăciun, cu prețul unei accidentări, care îl va face să părăsească terenul, iar în continuarea fazei Gavrilă scoate de pe linia porții șutul lui Stoica. United continuă atacurile și Stoica ratează ținta în două rânduri, Iancu, intrat între buturi, parează șuturile lui Araujo, iar când a fost depășit, Gavrilă a intervenit, în fața porții goale, la o execuție a lui Petică. Gazdele au o mare ratare prin Grosu, dar gălățenii replică prin Burdujel, cu un șut în plasa laterală, și Obadă, blocat de Toader. Apoi Gavrilă este blocat de Grigoraș, portarul oaspeților, iar pe contraatac Stoica trage pe lângă. Urmează o intevenție salutară a lui Iancu în fața lui Araujo, dar și un blocaj al lui Toader la Crăciun și, plecat pe contraatac, deveanul este oprit de Grigoraș. Și vine minutul 15, când Obadă reușește egalarea, cu un șut tot în vinclu, la o fază parcă trasă la indigo cu golul Devei. Autobergamo nu acuză șocul, Andre este blocat după o cascadă spectaculoasă de driblinguri de Burdujel, iar Grigoraș respinge din 3 metri din fața lui Andre. Vine și rândul lui Iancu să scoată un șut al lui Cireș, iar Gavrilă, la poarta cealaltă, scăpat singur, trage pe lângă. Și așa se intră în ultimul minut al primei reprize, iar gălățenii primesc o lovitură liberă de la 12 metri, iar Araujo înscrie, aducându-și echipa în avantaj. În ultimele secunde Grigoraș scoate un șut al Lui andre, iar la cabine se intră cu 2-1 în favoarea celor de la United.

Revenire de senzație a gazdelor

Începutul mitanului secund a fost demențiaș. După un șut pe lângă al lui Antonio, în minutul 21, pe contraatac, Obadă face 3-1. Replica devenilor vine în minutul următor, când Toader, cu un lob de efect, reduce din handicap. Dar aproape imediat, în minutul 23, Obadă trage în bară, faza continuă, și tot el restabilește diferența de două goluri, înscriind din apropiere. Autobergamo nu se lasă, iar Stoica scoate de pe linia porții un șut al lui Gavrilă, pentru ca apoi Dinicuță, intrat în poarta Galațiului, să respingă greu un șut al lui Andre. Aceleași faze se repetă și la poarta Devei, întâi Otero scoțând pe pe linie un șut al lui Cireș, pentru ca apoi Iancu să intervină în fața lui Stoica. Apoi Autobergamo pune stăpânire clar pe joc, Galațiul mai având o singură ocazie. Astfel, Dinicuță iese în fața lui Antonio, Grosu ratează singur cu portarul, Stoica, în replică, trage pe lângă de la 4 metri, un șut al lui Antonio lovește bara. Dominarea devenilor continuă, dar Pieptea, de la un metru, ratează ținta, Dinicuță respinge un șut al lui Gavrilă, iar scărița lui andre ocolește de puțin poarta Galațiului. Însă vine minutul 35, când la o degajare excelentă a lui Iancu, Toader, talonat de Cireș, reușește o deviere cu capul din 4 metri și înscrie, ducând scorul la 4-3. Autobergamo scoate goalkeaper-ul și are noroc la două faze, la prima Tacot trăgând pe lângă poarta goală, iar la cealaltă Otero, ca un veritabil portar, reținând șutul lui Burdujel. Apoi Dinicuță intervine, la un metru, la o deviere a lui Kovacs, pentru ca, la finele contraatacului din urma fazei precdente, din poziție similară, Stoica să tragă pe lângă poartă. Și vine și minutul 39, când Autobergamo egalează, grație unui gol al lui Andre, din lovitură liberă de la 12 metri, cam exact din aceeași poziție din care cei de la United marcaseră golul doi. Vine rândul gălățenilor să scoată portarul, însă Iancu reține un șut al lui Tacot, iar degajarea sa spre poarta adversă este scoasă, în ultimul moment, cu pieptul, de Araujo. Cei de la United retrimit portarul în teren, ceea ce s-a dovedit a fi o mișcare inspirată, deoarece, la ultima fază a meciului, Dinicuță respinge, in extremis, un șut al lui Antonio, care ar fi putut aduce victoria pentru Deva. Acest 4-4 reprezintă un punct foarte prețios pentru Autobergamo în tentativa sa de a ajunge în play-off, acolo unde se califică primele patru clasate la finalul sezonului regulat, echipa din Deva fiind, în prezent, pe poziția a cincea, dar poate avansa un loc în clasament dacă va învinge, etapa viitoare, la Odorheiu Secuiesc, lucru la îndemâna trupei pregătite de Adrian Moț.

EXTRA 1

FC Autobergamo Deva – CS United Galați 4-4 (1-2)

Sala Sporturilor Deva

Spectatori: 700

Au marcat: Antonio (5), Toader (22), Pieptea (35), Andre (39) / Obadă (15, 21, 23), Araujo (20)

Autobergamo: 12. Șerban – 10. Antonio, 11. Gavrilă, 8. Andre (cpt.), 21. Toader; 1. Iancu – 19. Moț, 22. Kovacs, 99. Grosu, 14. Otero, 5. Pieptea, 7. Vesa. Antrenor: Adrian Moț.

United: 21.Grigoraș – 7. Lașcu, 15. Obadă, 8. Tacot, 11. Crișan; 12.Dinicuță – 20. Bonegă, 4. Burdujel (cpt.), 10, Crăciun, 9. Cireș, 6. Stoica, 13. Araujo, 17. Petică, 55. Cojoc. Antrenor: Florin Ignat.

Cartonașe galbene: – / Obadă (3), Stoica (13)

Cartonașe roșii: – / -.

Arbitri: Liviu Chița (Pitești) – Romulus Pop (Târgu Mureș); Cosmin Cojocea (București)

Observator: Gabriel Gherman (București)

EXTRA 2

Rezultate bune pentru ACS West

Vin vești bune și din partea celeilalte echipe de seniori din Deva, ACS West, care evoluează în Liga 2 de futsal. Astfel, în etapa a șasea, prima din returul sezonului regulat, devenii au câștigat, cu scorul de 5-2, în deplasarea de la Inter Gheorgheni, celelalte rezultate ale rundei fiind CSM Târgu Mureș – Kereszhegy Remetea 3-7 și ACS Târgu Secuiesc – Junior Corund 10-5. Cei de la Deva sunt pe poziția a doua în serie, cu 12 puncte, ca și următoarea clasată, Remetea, care are golaveraj mai slab. Pe primul loc este, cu punctaj maxim, este echipa din Târgu Secuiesc, iar ultimele trei poziții din serie sunt ocupate, în ordine, de Gheorgheni (4 puncte), Corund (1) și Târgu Mureș (0). Etapa viitoare cei de la ACS West vor juca la Remetea, celelalte meciuri ale rundei fiind Corund – Târgu Mureș și Târgu Secuiesc – Gheorgheni. Cei de la ACS West evoluează și în campionatul U19, unde, în ultima etapă din tur, în seria care activează, au remizat, scor 5-5, pe terenul deținătoarei titlului, Informatica Timișoara, în celălalt joc al rundei Șoimii Șimand trecând, acasă, cu 11-5, de Clujana Cluj. Din tur mai este de disputat meciul dintre Timișoara și Cluj, care nu poate influența clasamentul. Înainte de retur, pe primul loc în serie este cealaltă echipă a Devei, Autobergamo, cu 10 puncte, urmată de ACS West (7), Șimand (6), Timișoara (2) și Cluj (0). În prima etapă din retur, în care ACS West stă, Autobergamo joacă la Șimand, iar celălalt meci este Informatica – Clujana.