ÎN LIGA 3 DE FOTBAL. VICTORIE PREȚIOASĂ ÎN DEPLASARE PENTRU LPS CETATE DEVA

La finele săptămânii trecute s-a disputat etapa a XI-a din cele cinci serii ale Ligii 3 la fotbal.

După ce v-am relatat despre eșecul de acasă, cu 1-2, suferit de CS Hunedoara în fața celor de la Crișul Chișineu Criș, astăzi, așa cum v-am promis, revenim cu mai multe informații despre victoria din deplasare a celor de la LPS Cetate Deva.

Succes de șase puncte

Devenii, cu cuțitul la os, au reușit o victorie foarte importantă, cu scorul de 3-1, una de șase puncte chiar, pe terenul unei contracandidate directe în lupta pentru evitarea retrogadării, Gloria Lunca Teuz Cermei, succes venit după patru eșecuri consecutive. După o perioadă de tatonare, fără ocazii notabile, cei de la LPS Cetate au reușit deschiderea scorului în minutul 20, prin Jude, care a reluat cu capul în plasă, din 8 metri, o centrare excelentă a lui Bîrzan. Gazdele au forțat egalarea, însă au avut doar două cornere mai periculoase, mingile ocolind poarta lui Apostol. La pauză, touși, s-a intrat cu 1-1, pentru că, în minutul 37, după o combinație între Rosenblum și Martiș, mingea a juns la Todoran, aflat în mijlocul careului mare al devenilor, iar acesta a egalat cu șut sub bară. Debutul reprizei secunde a fost favorabil celor de la CNS Cetate, care au trecut, din nou, în avantaj, grație conlucrării tot dintre cei doi jucători care au adus primul gol, centrarea lui Bîrzan, fiind reluată în poartă din alunecare, cu prețul unei accidentări, de Jude, în minutul 50. Devenii rezisă bine, dar după un sfert de oră par a intra în încurcătură, deoarece Gruiescu, scăpat singur, este faultat în afara suprafeței de pedeapsă de Apostol, iar portarul Devei vede al doilea galben și este eliminat. Cu toate acestea, defensiva devenilor se descurcă foarte bine, iar LPS Cetate este periculoasă pe contraatac. Și, astfel, în minutul 80, devenii reușesc golul liniștitor, înscris de Țoiu, după o acțiune personală, care le aduce victoria cu 3-1. Cu acest succes, cei de la deva mai adună ceva puncte, având acum 11, fiind tot pe un loc retrogradabil, 13, la egalitate cu Cermeiul, care are golaveraj mai bun, și în fața celor de la ACSO Filiași. Etapa viitoare Deva merge la ACS Poli Timișoara, penultima în clasament, și are nevoie neapărată de încă o victorie pe teren străin, lucru foarte posibil, deoarece LPS Cetate, din cele 11 puncte adunate până acum a scos 8 din deplasări.

EXTRA

Gloria Lunca Teuz Cermei – LPS Cetate Deva 1 – 3 (1 – 1)

Au marcat: 0 – 1 Jude (20), 1 – 1 Todoran (37), 1 – 2 Jude (50), 1 – 3 Ţoiu (80)

Gloria (antrenor Flavius Moisă): Dagău – Rosenblum (82 Cocină), Iuga, Nistor, Burlă – Gruiescu, Călin, Lazăr, Todoran – Matiş, Bulza (60 Filip).

Pe bancă: Stănilă – Udrea, Daina, Marinescu, Petcuţ

Cetate (antrenor Ştefan Nanu): Apostol (eliminat 65) – Iana (66 Manea), Radak, Jude (52 Kelemen), Doboş – Ţoiu, Bogdanovici, Bîrzan (74 Cocan) – Roncea, Marton, Chivu (61 Lupu)

Pe bancă: Curescu, Preda, Ţernă

Cartonaşe galbene: Iana, Bîrzan, Apostol, Marton

Cartonaş roşu: Apostol (65)

Arbitri: Adrian Pal – Rareş Lakatos (ambii Oradea), Tamas Kopriva (Carei)

Sursa foto: sportarad.ro