(VIDEO) Corvinul Hunedoara – victorie în campionat după eliminarea din Cupă. CSM Deva și Retezatul Hațeg împart punctele

Corvinul Hunedoara s-a impus în al doilea meci disputat în noul sezon al Ligii a treia de fotbal. A învins, sâmbătă, pe teren propriu, echipa CSM Avântul Reghin.

Golurile au fost marcate de Șerbanați (autogol), Mericioiu și Coman, în repriza a doua. Meciul a avut loc pe Stadionul „Michael Klein”, iar în tribune au fost circa 800 de spectatori.

Corvinul Hunedoara a înregistrat a doua victorie în Liga a treia și este lider al grupei a noua.

În Seria a șaptea a Ligii a treia, CSM Deva a remizat, 1 – 1, cu Retezatul Hațeg. În aceeași grupă, a fost 2 – 2, în meciul Jiul Petroșani – Viitorul Șimian, iar Aurul Brad a fost învinsă cu 4 – 3, de Gilortul Târgu Cărbunești.

Cronica meciului Corvinul Hunedoara – Avântul Reghin (3 – 0), sursa: fccorvinul1921.ro:

Corvinul a trecut cu bine peste eliminarea timpurie din Cupă şi a obţinut al doilea succes consecutiv în campionat. Alb-albaştrii s-au impus cu 3-0 în faţa celor de la CSM Avântul Reghin, toate reuşitele venind în repriza secundă, într-un interval de zece minute.

Aproximativ 800 de fani au luat parte la primul meci din actuala stagiune pe arena „Michael Klein”, iar în primele minute au fost martorii unui forcing – obişnuit – al amfitrilonilor, care au avut primele şanse de gol în minutele 6 şi 9, prin Neacşa şi Coman, care au trimis, însă, alături, din poziţii bune. Titularizat în premieră în acest sezon, Deak nu a avut de lucru aproape de loc, singurele „frisoane” venind la o lovitură de cap a lui Murar, care a trecut mult pe lângă (10). În rest, s-a jucat doar în jumătatea Reghinului, iar oaspeţii au scăpat cu faţa curată în alte două rânduri, până la pauză, când Pîrvulescu şi Coman au fost „ghiciţi” – de fiecare dată – de portarul-căpitan Claudiu Bucin (32 şi 36).

În actul secund, Florin Maxim i-a lăsat la vestiare pe Pîrvulescu, Borţoneanu şi Hergheligiu şi i-a trimis în locul lor pe Mar, Mercioiu şi Lupu, iar jocul Corvinului a căpătat mai multă viteză. Coman a avut prima şansă, dar a trimis, de puţin, alături, din apropierea careului mic, pentru ca mai apoi acelaşi Bucin să se evidenţieze la ocaziile semnate de Mercioiu (49) şi Mar (57), din interiorul careului. Cel mai experimentat jucător al trupei lui Vilmoş Stoica n-a mai avut însă ce face la autogolul incredibil al lui Şerbanaţi, care a trimis în proprie poartă de la aproape 30 de metri (61), moment-cheie al jocului de pe „Michael Klein”! Pentru că, aproape imediat, Corvinul s-a descătuşat şi a mai punctat în două rânduri. Mai întâi prin Mercioiu (67) – vole din careu şi Coman (72), „cap” în colţul lung, de fiecare dată după centrări excelente venite de la Alexandru Neacşa, cel care a sărbătorit împlinirea a 31 de ani chiar în ziua meciului! Până la final, oaspeţii au mai ieşit din „carapace” doar cât Vrabie să îl întindă serios pe Deak (75), în vreme ce Corvinul a mai avut câteva „şarje” prin Lupu şi Roşu, dar scorul final a rămas 3-0. Două meciuri în campionat, două victorii, golaveral 7-0, iar hunedorenii vor aborda meciul de vineri de la Cugir din postura de lideri ai seriei.

Corvinul Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Deak – Iacob, Garutti, Pop, Neacşa (72 Roşu) – Bradu, Chindriş (cpt.) – Hergheligiu (46 Lupu), Borţoneanu (46 Mercioiu), Pîrvulescu (46 Mar) – Coman (78 Mitran).

Avântul Reghin (antrenor Vilmoş Stoica): Bucin (cpt.) – Enescu (74 Luca), Suciu, Bucur (62 Chirilă), Murar – Bujor, Harko, Vrabie, Şerbanaţi – Pop (63 M. Bucur), Bugnar (67 Chirlejan)

Cronica meciului CSM Deva – Retezatul Hațeg (1 – 1), sursa CSM Deva / Facebook:

Într-un joc contând pentru etapa a II-a din seria a VII-a a Ligii a III-a de fotbal, CSM deva a remizat, la Orăștie, scor 1-1, cu Retezatul Hațeg. Meciul s-a desfășurat pe o ploaie teribilă, care a îngreunat suprafața de joc, iar acest lucru a dezantajat formația mai tehnică, CSM Deva. La acest lucru s-a adăugat oboseala cumulată în ultimele zile, așa cum anticipa, înainte de joc, „principalul” devenilor, Ștefan Nanu, care nu a stat pe bancă, fiind suspendat, la care s-a adăugat și o oarecare stare de automulțumire în rândul jucătorilor de la CSM după ultimele rezultate obținute. Deschiderea scorului a venit greu, pe final de meci, care a fost dominat clar de deveni, formația oaspete având o singură ocazie, în debutul partidei.

În minutul 83, după un atac prelungit al Devei, Creciunesc trece de mai mulți adversari și este faultat în careul mare, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Popescu. Egalarea a survenit în minutele de prelungire când, după un corner ușor acordat de fundașii deveni, balonul a ajuns la Trif, care a șutat, pe jos, din 10 metri lateral, printr-o mare de picioare, mingea intrând în poartă după ce a lovit și bara. Cei de la Retezatul, care au dat o replică peste așteptări, au recunoscut superioritatea din teren a CSM -ului și, în mod firesc, se bucură pentru acest rezultat nesperat.

E un rezultat neașteptat și extraordinar de bun pentru noi. Noi veneam după înfrângerea cu Jiul și am reușit să ne remontăm fizic. Trebuie să recunoaștem că echipa gazdă ne-a dominat și a avut mai multe situații de gol. Noi am avut o singură ocazie, în debutul jocului, iar ei mult mai multe. Mă bucur că am avut tăria să revenim și să înscriem golul egalizator. Băieții și-au dorit enorm un rezultat bun cu Deva, pentru că ne revedeam după ce am pierdut cu 8-0 în pregătiri, un meci în care ne-au spulberat. Sunt foarte mulțumit de punctul obținut și sper să fie un nou început pentru noi. Le doresc mult succes devenilor pentru a-și atinge obiectivele propuse”, a declarat Dan Bona, antrenor principal de la Retezatul Hațeg.

De partea cealaltă, devenii și-au recunoscut greșelile și speră ca să câștige meciul următor și, astfel, să demonstreze că remiza cu Hațegul a fost doar un simplu accident.

Adversarul cel mai puternic a fost ploaia, care a făcut terenul foarte greu, noi fiind o echipă care combinăm mult. Am întâlnit o echipă arțăgoasă, care s-a agățat de orice minge. Au fost și ceva mai proaspeți fizic, noi jucând, cu trei zile în urmă, meciul de cupă cu Hunedoara. Chiar dacă am jucat mai bine și am avut mai multe ocazii, nu am reușit să ținem de rezultat în prelungiri. La golul primit au fost mai multe greșeli în apărare și au egalat. Eu cred că în jocul următor vom demonstra că acest rezultat a fost doar un accident”, a declarat Dorian Gugu, antrenorul secund de la CSM Deva.

Etapa următoare, CSM Deva, club susținut financiar de municipalitatea din reședința de județ și înființat la propunerea primarului Florin Oancea, va juca în deplasare, în Mehedinți, pe terenul celor de la Viitorul Șimian.

CSM Deva – Retezatul Hațeg 1-1 (0-0)

Au marcat: Alexandru Popescu (83 pen.) / Răzvan Trif (90)

CSM DEVA: Bădescu – Vișan, Plută, Iordache (66 Branea), Doboș (c.) – Iana, Stelea (53 Bedea), Țoiu, Bloj (66 Creciunesc) – Lemac (46 Popescu), Kayondo. Rezerve: Ivan – Moroșan, Marinca, Pătulea, Kelemen. Antrenor: Dorian Gugu (Ștefan Nanu, antrenorul principal, a fost suspendat).

RETEZATUL HAȚEG: Tonca – Ardeleanu (72 Arcuși), Prodea, Trif, Lupulescu (72 Chelariu) – Pițigoi (c.), Buzducea, Pușcă, Pau – Mazilu (60 Popa), Schuster (53 Stan). Rezerve: Mușa – Țuligă, Gavriluți, Popesc, Casian. Antrenor: Dan Bona.