Corvinul a încheiat la egalitate meciul cu Metalurgistul Cugir. Echipa din Hunedoara rămâne neînvinsă

Corvinul Hunedoara a rămas neînvinsă în acest sezon. În al doilea meci al play-off-ului din Liga a treia, echipa hunedoreană a remizat, pe teren propriu, scor 0 – 0, cu Metalurgistul Cugir.

„În faţa a aproximativ 800 de fani, alb-albaştrii au avut prima şarjă prin Roşu, în chiar primele minute, dar apoi au avut dificultăţi în a duce mingea spre poarta lui Opric. În schimb, Şaucă a fost singurul care a cadrat o minge pe spaţiul porţii, în minutul 22, dar Lefter a fost la post. Repriza s-a încheiat cu lovitura de cap „peste” a lui Garutti, după un corner a lui Da Motta, astfel că speranţele pentru acţiuni mai spectaculoase s-au mutat pentru actul secund. Iar primul sfert de oră s-a ridicat la aşteptările suporterilor, însă mai degrabă a celor care au urmărit meciul cu interes din judeţul vecin. Pentru că Metalurgistul a fost echipa cu ocaziile mai mari. Prima dintre ele, în minutul 51, când Antonio Vlad şi Robert Cristian au scos, de pe linia porţii, o „dublă” ocazie a lui Lupu şi Udrea. A urmat apoi un corner executat cu efect de Păcurar, mingea „căzând” pe „transversală”, pentru ca decarul Cugirului să mai fie periculos încă o dată, cu un şut din demi-vole, din 16 metri, puţin peste buturile lui Lefter. Florin Maxim a încercat să revigoreze jocul ofensiv al „corbilor”, însă nici Mogoş, nici Simon, nici Neacşa (aflat la debut în alb-albastru) ori Bedea n-au putut aduce plusul căutat, astfel că duelul s-a încheiat cu un scor alb, în premieră, de când tehnicianul brădean conduce Corvinul. De asemenea, e prima dată când o echipă pleacă cu punct de la Hunedoara, după 11 partide”, informează FC Corvinul 1921, site-ul oficial al echipei din Hunedoara.

Ăn următoarele trei meciuri FC Corvinul va juca în deplasare, la Ungheni, Cluj-Napoca şi Cugir.

Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Garutti, A. Vlad, Da Motta – Roșu (80, Neacşa), Bradu (60, Giura), R. Cristian (60, Mogoş), Buș (83, Bedea) – Hergheligiu (60 Simon), Arnăutu. Antrenor: Florin Maxim

Metalurgistul Cugir: Opric – Rus, Itu (75, Contra), Vlădia, Vitinha – Şaucă (cpt.), Boldea, Udrea, Păcurar (80, Cocan), Nicula (91, Andriuc) – Lupu Antrenor: Lucian Itu

(Sursa: FC Corvinul1921.ro)