Sportivii Asociației RONIN din Deva, campioni la o competiție națională de karate

Sportivii Asociației RONIN din Deva au urcat, la sfârșitul săptămânii trecute, pe podiumul competiției „Cupa Asahi”, la karate tradițional. Întrecerea a avut loc sâmbătă, 15 februarie, la sala de sport a Universității „Eftimie Murgu” din Reșița și a reunit peste 200 de sportivi de la 12 cluburi din întreaga țară.

Sportivii deveni, antrenați de sensei Mircea Popa, deţinător al centurii negre 6 Dan şi maestru emerit al sportului, au confirmat, încă o dată, potențialul pe care îl reprezintă Clubul RONIN în domeniul karateului tradițional. Astfel, sportiva Mihaela Alba (cadeți 14-15 ani) a ocupat un merituos loc doi atât la proba Kumite individual, cât și la proba de Kata individual. În timp ce Roşu Mihai (copii 11-12 ani) a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Kumite individual. Merită evidențiate și rezultatele deosevite ale celui mai tânăr component al lotului, Băican Marcus, care a ocupat locul doi la Kyhon kumite și locul întăi la Kata (copii 3, 8-9 ani).

Competiția a fost organizată de Clubul Sportiv Asahi Dojo Reșița, împreună cu Centrul de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog Caraș-Severin și Universitatea „Eftimie Murgu”, din Reșița.