LIGA 3 DE FOTBAL. VICTORIE ÎN ULTIMA ETAPĂ A TURULUI PENTRU CS HUNEDOARA

Hunedorenii au jucat, acasă, într-o partidă contând pentru seria a IV-a, cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

Portarul gazdelor, cel mai bun de pe teren

Bănățenii au început tare şi în min. 3 Silaghi a pătruns în careu liber pe partea dreaptă, dar şutul său a fost reţinut de Dumitrescu. Portarul Hunedoarei a mai avut o intervenţie salvatoare în min. 5, când a scos în corner şutul lui Barany. A urmat o perioadă de acalmie, cu Hunedoara aruncând mingi în adâncime fără un destinatar precis, centrând în rare ocazii peste întreg careul advers şi încercând să pătrundă pe flancuri, în special prin Iacob pe partea dreaptă, fără vreo finalitate. Mult mai periculoşi s-au dovedit cei de la Ghiroda, care puteau înscrie în trei rânduri în ultimul sfert de oră al primei reprize. Baranyi a şutat spectaculos din voleu de la 20 de metri puţin peste transversală (min. 31), Silaghi a scăpat singur în careu însă nu a nimerit poarta din poziţie centrală (min. 33) şi tot el a expediat un şut de la 16 metri prins de Dumitrescu (min. 45). În contul gazdelor am putut nota doar o lovitură de cap expediată de a lui Marinca de la zece metri, care a trecut pe lângă poartă (min. 42).

Succesul s-a conturat după pauză

Jocul s-a mai echilibrat evident după pauză, deşi tot oaspeţii au ratat prima mare ocazie, protagonist acelaşi Silaghi, care l-a remarcat din nou pe Dumitrescu, şutând direct în el din doi metri (min. 47). Acţiunile de gol au alternat apoi la cele două porţi: Iacob a centrat în careul mic pentru D. Creciunesc şi Barbu a boxat din faţa acestuia (min. 49), Şofran a pătruns în careu pe dreapta dar a şutat imprecis (min. 50), Marinca a trimis din 16 metri mult peste poartă (min. 54), Cristian a executat o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga puţin peste transverală (min. 57).

Hunedorenilor au avut mari emoții în min. 59, când Şofran l-a deschis excelent în adâncime pe Baranyi, acesta a scăpat singur de la mijlocul terenului şi a şutat incredibil pe lângă poartă. Ratările Ghirodei s-au răzbunat un minut mai târziu, când Cristian a bătut un corner de pe dreapta şi Kovacs a reluat cu capul din careul mic în plasa porţii lui Barbu pentru 1 – 0. Iacob putea majora avantajul formaţiei sale, însă a fost blocat în careul mic la centrarea venită de pe stânga de la Vasinc (min. 63). A mai fost o dublă ratare uriaşă a timişenilor în min. 64, când Şofran nu l-a putut învinge pe Dumitrescu din mijlocul careului, mingea a ajuns la Silaghi iar acesta a reluat din trei metri pe lângă poartă, cu portarul căzut la pământ. Gazdele au prins aripi, Bloj a ratat de puţin ţinta (min. 65), Cristian a căutat vinclul din lovitură liberă (min. 70), l-a imitat Trăşcan (min. 72), pentru ca la un corner obţinut de Iacob să vină şi golul liniştitor (min. 75), când Bobină a centrat de pe dreapta şi Vasinc a trimis cu capul în poartă din careul mic Apoi hunedoreanul C. Creciunesc (min. 85) a primit două cartonașe galbene la aceeași fază, iar ultimele minute au mai adus doar un şut al lui Liuba peste poartă din lovitură liberă (min. 88) şi un cap al lui Herci pe lângă vinclu (min. 90+4), și, astfel, gazdele s-au impus cu 2-0.

EXTRA 1

CS Hunedoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2 – 0 (0 – 0)

Au marcat: Kovacs (min. 60), Vasinc (min. 76)

Hunedoara: Dumitrescu – Cr. Creciunesc (eliminat min. 85), Ionică, Kovacs, Trăşcan – Marinca, D. Creciunesc (min. 89 Radicof) – Iacob (min. 90+1 Scarlat), R. Cristian (min. 72 Bobină), Bloj – Vasinc (min. 81 Burlacu). Antrenor Raul Spătaru

Ghiroda: Barbu – Mancaş, Bocşan, Goţa, Sabău – Şofran (min. 65 Semeniuc), Herci, Poparadu (min. 54 Jichici) – Silaghi (min. 72 Ghinescu), Budur (min. 78 Liuba), Baranyi. Antrenor Vlad Bura

Arbitri: Sorin Vădana (Cluj Napoca) – Tamas Kopriva, Zsolt Kopriva (ambii Carei)

EXTRA 2

Raul Spătaru, antrenor principal CS Hunedoara

„Am obţinut o victorie muncită, după un meci greu. Ne aşteptam să fie aşa, am întâlnit o echipă experimentată, bine aşezată în teren, care ne-a pus destule probleme. În prima repriză am fost un pic temători, iar vântul puternic a influenţat şi el jocul. După pauză ne-am revenit şi am controlat repriza a doua, când am reuşit să înscriem de două ori. Eliminarea lui Cristi Creciunesc, după două galbene primite în aceeaşi fază, consider că a fost o greşeală de arbitraj, nici măcar fault nu a fost. Asta e, am jucat ultimele zece minute, cu prelungiri, în zece oameni. E bine că am încheiat turul pe plus unu la adevăr, ceea ce ne-am propus înainte de acest joc. Să nu uităm că ne-au venit zece jucători noi înainte de începerea campionatului, ştiam că vom avea parte de o perioadă de omogenizare de minim zece etape. Vom mai continua antrenamentele încă o săptămână, după care vom face o analiză exactă a turului”.

EXTRA 3

Vlad Bura, antrenor principal CSC Ghiroda şi Giarmata Vii

„Este un rezultat mincinos, o spun cu toată sinceritatea. La cum s-a jucat trebuia să fie o diferenţă de minim cinci goluri în favoarea noastră. Au fost ocazii incredibile ratate cu seninătate, am avut şapte ocazii clare, în situaţii în care portarul era bătut am trimis pe lângă poartă… Ei ne-au dat două goluri din două cornere. Sigur, undeva am greşit şi noi în aceste condiţii, iar fotbalul te pedepseşte când ratezi, cum ni s-a întâmplat nouă astăzi. Nu consider mulţumitor locul pe care ne aflăm acum, Ghiroda trebuie să îşi propună mult mai mult. Se va face o analiză în perioada de iarnă, vor trebui luate nişte hotărâri la club, să se regrupeze, să se schimbe multe ca să arătăm mai bine în retur. Echipa va continua pregătirea încă două săptămâni, după care jucătorii vor intra în vacanţă.”