LIGA 3 DE FOTBAL. REZULTATE POZITIVE PENTRU ECHIPELE DIN JUDEŢ

Vineri s-au disputat meciurile etapei a XIV-a, penultima a turului, din cele cinci serii ale Ligii 3 de fotbal.

Ambele echipe din judeţul Hunedoara au evoluat, în seria a IV-a, în deplasare, amândouă în Timiş, şi s-au întors cu rezultate pozitive.

Victorie pentru Hunedoara, după un meci de infract

CS Hunedoara a obţinut o victorie extrem de preţioasă, după un meci nebun, la CSC Dumbrăviţa, cu scorul de 4-3, după ce gazdele au condus de trei ori! Rezultatul este cu atât mai mult de apreciat cu cât hunedorenii nu i-au putu alinia pe indisponibilii Kocsis şi Vasinc şi pe suspendatul C. Creciunesc, la care se adaugă şi accidentările, din prima repriză, ale lui Marinca şi Ciucurescu, cel din urmă ajungând la spital cu fractură de piramidă nazală. CSC Dumbrăvița a deschis scorul în minutul 15, prin Codrea, iar minutul 33 a adus egalarea, printr-un autogol semnat de Enciu. Acelaşi Enciu avea să stabilească scorul la pauză, de 2-1 pentru bănăţeni, în minutul 42, însă Hunedoara egalat imediat după reluare, în minutul 47, prin Burlacu, din penalty. Acelaşi Enciu, fundaş stânga, le-a adus, din nou, pe gazde în avtantaj, în minutul 51, rezultatul final, de 4-3 în favoarea Hunedoarei, fiind stabilit de „dubla” lui Iabob, din minutele 59 şi 62. În urma acestei victorii, CS Hunedoara şi-a asigurat un final liniştit de tur, fiind pe locul 9, cu 19 puncte, în ultima etapă urmând a întâlnio, acasă, pe  CSC Ghiroda, o altă echipă de mijlocul clasamentului, care erste pe 6, cu 20 de puncte. După meci, antrenorul Dumbrăviţe, Sorin Băşu, era supărat pe evoluţia elevilor săi. „Este incredibil cum poţi să pierzi un meci pe care l-ai controlat de la început şi până la capăt. Dar continuăm să facem din nefericire numai cadouri adversarilor. Astăzi am făcut cadouri patru goluri, printr-un autogol, un 11 metri şi două greşeli impardonabile. Și-atât”, a spus Bălu, conform sporttim.ro. De partea cealaltă, Raul Spătaru, „principalul” Hunedoarei, era, fireşte, bucuros. „Ce să mai zic după un asemenea meci şi asemenea evoluţie a scorului!? Până la urmă o să ajungă să mă ia şi pe mine salvarea, dacă o să continue tot aşa! Mă bucur în primul rând că am reuşit să câştigăm, să spargem ghinionul avut în ultimele partide. De data aceasta din foarte multele ocazii create am reuşit să şi marcăm, spre deosebire de partidele cu Crişul, Becicherecu şi Pecica din ultimele trei etape. Am luat primul gol la un corner, pe o greşeală de marcaj şi am egalat după o lovitură liberă executată foarte bine de Cristian, deviată în poartă de Enciu. Tot Enciu ne-a marcat un gol din foarfecă chiar înainte de pauză. Iacob a scăpat singur pe partea dreaptă şi a fost faultat în careu, iar Burlacu a transformat penaltyul. Iarăşi Enciu a înscris, pe o nouă greşeală din apărarea noastră, însă Iacob a adus victoria cu două goluri la faze aproape identice, scăpat singur pe contraatac, prima oară la o pasă a lui Cristian şi a doua oară a lui Burlacu. Urmează pentru noi jocul cu Ghiroda de pe teren propriu. Va fi un meci greu, dar pe care trebuie neapărat să îl câştigăm. Suntem la + 1 la „adevăr”, ar fi păcat de această victorie să stricăm asta în ultima etapă”, a spus Raul Spătaru.

Încă un punct câştigat în deplasare de Deva

LPS Cetate Deva a reuşit să obţină un nou punct în deplasare, după egalul, 0-0, de la Fortuna Becicherecu Mic. Astfel devenii, care au urcat pe locul 12, cu 14 puncte, au reuşit să scoată cel de-al zecelea lor punct pe teren străin din opt deplasări. Şi dacă nu s-a înscris, tehnicianul gazdelor, spunând că echipsa sa a jucat foarte slab, au fost acordate, însă, trei cartonaşe roşii, toate în mitanul secund, fiind eliminaţi, întâi, Toma, de la Fortuna, în minutul 71, iar apoi devenii Marton, abia intrat în joc, în minutul 75, şi Ţoiu, după fluierul final al partidei, iar antrenorul Ştefan Nanu pare a se confrunta cu problele de efectiv înaintea ultimului meci din tur, de pe teren propriu, cu Progresul Pecica, locu 3, cu 25 de puncte.  „A fost şi acum aceeaşi regie ca şi la meciul cu Crişul şi la altele dinainte: ne creem foarte multe ocazii, dar nu o băgăm în poartă. Ratăm în continuare incredibil, situaţii de singur cu portarul sau de pe linia porţii. Ne lipseşte ultima execuţie, nu avem în atac acel număr 9 atât de necesar. Ne-am creat destule ocazii, Bîrzan a avut două şuturi foarte bune scoase de portar, Lupu a avut şi el trei ocazii, la una dintre ele nu a ajuns la un balon de pe linia porţii, a fost şi un şut din 16 metri care a trecut la o palmă de bară… Sigur, îmi doream cele trei puncte, dar până la urmă ne mulţumim şi cu unul singur. Este îmbucurător că de patru etape nu pierdem, adunăm puncte. Am dominat jocul de la un cap la altul, în condiţiile în care am întâlnit o echipă harnică, Fortuna, cu jucători de calitate. Am jucat cu Roncea vârf de atac, cu Voineag – fost ultima oară la Daco-Getica, pe care l-am legitimat în ultimele zile – folosit fundaş dreapta, Cocan mijlocaş central deşi nu e postul lui, pentru că am fost nevoit să fac iarăşi nişte improvizaţii. Şi la meciul următor, cel de acasă cu Pecica, vom avea probleme de efectiv. Iana a făcut un meci foarte bun la Becicherecu, dar avea un galben şi l-am înlocuit după minutul 70 cu Marton, care a luat roşu direct după cinci minute. Iana va sta în etapa viitoare, Ţoiu este şi el suspendat, iar Jude este în continuare accidentat. Am mai spus-o, din iarnă vom aduce şapte – opt jucători cu experienţă, suntem în discuţii cu ei, veţi vedea o cu totul altă faţă a echipei”, a spus, după meci, Ştefan Nanu.

EXTRA 1

CSC Dumbrăviţa – CS Hunedoara 3-4 (2-1)

Au marcat: Codrea (min. 15), Enciu (min. 43 şi 51), respectiv Enciu (autogol min. 33), Burlacu (penalty min. 47), Iacob (59 şi 62)

Dumbrăviţa: Miklos – Stupu (min. 65 Străuţ), Telescu (cpt., min. 72 Stancu), Ştefan, Enciu – Siminic, Coroiu (min. 65 David), Morariu, Codrea – Făgărăşanu, Drăghici. Rezerve: Smaranda – Bilia, Keschez, Boldea. Antrenor: Sorin Bălu.

Hunedoara:  Dumitrescu – Ionică, Ciucurescu (min. 46 Burlacu), Radicof (min. 60 Bobină), Trăşcan – Kovacs, Iacob, Marinca (min. 46 Scarlat), D. Creciunesc -Bloj (min. 87 Licu), Cristian (cpt.). Rezerve: Raţ – Petrescu, Bularda. Antrenor: Raul Spătaru.

Arbitri:Claudiu Ştef – Vlăduţ Gaşpar (ambii din Târgu Mureş) şi George Suciu (Cluj).

Observatori: Silviu Mocanu (Arad) pentru arbitri şi Florin Oglindoiu (Turnu Severin) pentru joc.

EXTRA 2

Fortuna Becicherecu Mic – LPS Cetate Deva 0-0

Fortuna: Costoaie – Soare, Toma, Roşie (min. 80 Anagor), Radu – Stănilă (min. 67 Ferţu), Centea (min. 75 Oneţ), Zurbagiu (cpt.), Bostan (min. 50 Leucian) – Hodiş, Bîrză. Rezerve: Culda – Terec, Iacob. Antrenor: Vasile Luţă.

Cetate: Manea – Voineag, Radak, Bogdanovici, Doboş (cpt.) – Cocan, Ţoiu (eliminat min. 90+5), Bîrzan (min. 90+3 Preda), Iana (min. 75 Marton, eliminat min. 80) – Roncea (min. 80 Chivu), Lupu. Rezerve:Ciută – Kelemen, Subţirică, Curescu.  Antrenor Ştefan Nanu.

Arbitri: Tudor Jurca – Cristian Căşuţ, Alina Mihoc (toţi din Arad)

Observatori: Ştefan Galovits (Oradea) pentru arbitri şi Sorin Găman (Târgu Jiu) pentru joc.