Hunedoara pierde aproape incredibil cu Poli

CS Hunedoara a pierdut la finele săptămânii trecute un meci pe care l-a avut în mână, cel de la Timişoara cu ACS Poli. Elevii lui Raul Spătaru au controlat ostilităţile în majoritatea timpului, au irosit numeroase ocazii de a marca, au şi condus pe tabelă, însă finalmente au cedat, fiind învinşi cu 2 – 1.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Dani Creciunesc, care a reluat de la zece metri cu capul în transversală centrarea lui Burlacu din lovitură liberă. Dominarea hunedoreană a dus la deschiderea scorului la mijlocul reprizei secunde, când Bloj, abia intrat pe teren, a înscris cu capul de la opt metri după o centrare de pe dreapta a lui Vasinc.

Gazdele au întors scorul în numai opt minute. Mai întâi Oprea a egalat la prima acţiune de atac mai legată a celor de la ACS, la o fază care nu anunţa nimic, apoi Velcotă a transformat lovitura de pedeapsă acordată pentru faultul lui Dumitrescu asupra lui Ochea. În ultimele minute ale partidei acelaşi Velcotă a fost eliminat, însă oaspeţii nu au reuşit în puţinul timp rămas să profite de superioritatea numerică.

ACS Poli Timişoara – CS Hunedoara 2 – 1 (1 – 0)

ACS Poli Timişoara: Mosoarcă – Dincă, Oprea, Chiriac – Sporin, Dorobanțu – Buga (min. 60 Popa), Ochea, Iseini (min. 78 Sevici), Velcotă – Daminescu (min. 46 Românu). Antrenor Silviu Bălace

CS Hunedoara: Dumitrescu – Ionică, Kovacs, Radicof, Cr. Creciunesc – Iacob, D. Creciunesc, R. Cristian (min. 75 Licu), Scarlat (min. 58 Marinca) – Burlacu (min. 67 Bloj), Vasinc. Antrenor Raul Spătaru

Au marcat: Oprea (min. 78), Velcotă (min. 86 penalty), respectiv Bloj (min. 68)