FOTBAL. SCHIMBARE DE LIDER ÎN LIGA 5 HUNEDOARA

La finele săptămânii trecute s-au disputat meciurile contând pentru etapa a zecea din Liga 5 de fotbal Hunedoara.

Runda, în care a stat penultima clasată, Universitatea Petroșani, cu 5 puncte din 9 meciuri, a fost una extrem de interesantă, iar în urma rezultatelor înregistrate s-a schimbat liderul competiției.

Campioana revine pe primul loc

Cel mai așteptat meci a fost cel dintre echipa aflată în fruntea clasamentului înaintea etapei, Retezatul Țara Hațegului, și a treia clasată, AS Sântămîria Orlea, partida, un derby local, disputându-se pe terenul primeia dintre formațiile enunțate. Jocul s-a terminat la egalitate, scor 1-1, după ce gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Flavius Lăcătuș (min. 23), iar oaspeții au egalat pe final de meci, prin reușita lui Vasile Băicoană (min. 87). Iar de această remiză, că așa se întâmplă când doi se ceartă, al treilea câștigă, a profitat, din plin, Măgura Pui, campioana în exercițiu revenind pe primul loc, după victoria clară, de acasă, cu 5-0, în fața celor de la Aurul Certej (locul 9 cu tot atâtea puncte, din 10 meciuri disputate), golurile învingătorilor fiind marcate de Cornel Fegher (min. 23), Dănuț Sălășan (min. 40), Cristian Mailat, cu o “dublă” (min. 53 și 63) și Daniel Albu (min. 77), într-un meci în care echipa vizitatoare nu a avut niciun jucător de rezervă.

Cinci echipe în trei puncte

Astfel, după aceste rezultate, Măgura Pui este pe primul loc, cu 21 de puncte, urmată de Retezatul Țara Hațegului, cu 20, și AS Sântămăria Orlea, cu 19, toate cele trei echipe având câte nouă meciuri disputate. Cei de la Sântămăria Orlea sunt la egalitate de puncte, dar cu golaveraj mai bun, +12 față de +9, cu Agrocompany Băcia, a patra clasată. Cei de la Băcia, care au zece partide jucate, au câștigat, cu 3-1, pe terenul celor de la Metalul Crișcior (locul 10, cu 8 puncte din 9 meciuri). Meciul a fost disputat, golurile fiind înscrise în repriza seundă, oaspeții având două goluri avans, prin “dubla” lui Paul Apati (min. 61 și 70), amfitrionii au redus din handicap prin rezerva Eusebiu Roșu (min. 79), pentru ca scorul final să fie stabilit în ultimul minut de joc de către Remus Stoica. Pe cinci, cu nouă partide disputate și 18 puncte, deci la numai trei distanță de prima clasată, se află Zarandul Crișcior, care s-a impus, cu 2-0, în deplasarea de la CSC Ilia (locul 6, cu 16 puncte, din 10 meciuri disputate), prin golurile marcate în prima repriză de Claudiu Lulușa (min. 37) și Petrișor Biriș (min. 42).

Scorul etapei, realizat în deplasare

La mijlocul clasamentului, pe locul 7, cu 14 puncte din 9 meciuri jucate și golaveraj +10, se află Unirea General Berthelot, care, deși a jucat în deplasare, a reușit scorul etapei, impunându-se cu 6-0 pe terenul celor de la Victoria Dobra (locul 11, antepenultimul, cu 6 puncte din 9 meciuri), prin punctele reușite de Darius Dăncescu (min. 28, 68 și 76), care a reușit singurul hatt-trick al etapei, Alexandru Stănescu, cu o “dublă” (min. 39 și 58) și Dragoș Pociovălișteanu (min. 72). Tot cu 14 puncte din 9 meciuri, dar cu golaveraj de +1 este a șaptea clasată, Sargeția Bretea Română, care s-a impus, cu 3-1, pe terenul “lanternei roșii”, Ponorul Vața (locul 13, cu 4 puncte din 9 jocuri), dar partida s-a decis în partea a doua, după eliminarea, din minutul 52, a lui Daniel Meltiș, de la gazde, acesta fiind singurul cartonaș roșu arătat în etapa a zecea din Liga 5 de fotbal Hunedoara. La pauză a fost 1-1, oaspeții deschizând scorul repede, prin Andreas Tănasă (min. 3), egalitatea fiind restabilită de Alexandru Almășan (min. 37), pentru Sargeția mai punctând, în mitanul secund, în superioritate numerică, Alin Popovici (min. 59) și alexandru Rus (min. 87).

Derby-uri locale în runda viitoare

Etapa viitoare, cea de-a unsprezecea, antepenultima a turului și în care va sta Agrocompany Băcia, se va disputa duminică, 17 noiembrie. Runda se anunță a fi una intersantă, programând trei derby-uri locale, precum și un meci între vecine de clasament. Astfel, cu siguranță vor fi mari orgolii puse în joc în meciurile Unirea General Berthelot – Măgura Pui, Sargeția Bretea Română – Retezatul Țara Hațegului și Zarandul Crilcior – Ponorul Vața, fiind greu de dat, în aceste condiții, un pronostic, indiferent de locul din ierarhie, la fel ca și în partida dintre vecinele din partea a doua a clasamentului, Aurul Certej și Metalul Crișcior. În celelalte două jocuri, AS Sântămăria Orlea – Victoria Dobra și, respectiv, Universitatea Petroșani – CSC Ilia, par a fi echipe favorite, gazdele în prima partidă, iar oaspeții în cealaltă, dar la nivel de Liga 5 orice rezultat este posibil. Ora de începere a tuturor meciurilor din antepenultima rundă a turului este 11.00.