FOTBAL. Premieră. Două finale de cupă în județul Hunedoara

CFR SIMERIA a câștigat prima ediție a Cupei României U19 – județul Hunedoara

Gloria Geoagiu a învins echipa Mihai Viteazul Vulcan

Sâmbăta, 11 iunie 2022, pe stadionul Dacia din Orăștie, s-a disputat finala Cupei României U 19, la fotbal între echipele CSM Jiul Petroșani, pregătită de Damian Militaru, și CS CFR Simeria, pregătită de Dorin Costea.

Într-o atmosfera de sărbătoare s-au impus ceferiștii simerieni prin golul marcat în repriza a II-a de căpitanul echipei Ciprian Bostan, după o incursiune curajoasă a lui Cipri Tămaș.

Alături de echipele din Simeria și Petroșani, la competiția organizată în premieră în județ au mai participat Măgura Pui și Viitorul Șoimuș.

CS CFR Simeria-Jiul Petroșani 1-0 (0-0)

Pentru CS CFR Simeria au evoluat: Basa I, Tămaș C, Costea R, Opriș T, Tameș R, Moga A, Bostan C-cpt, Sandu S, Marcovici A, Covaci D, Bob R, Ilca A, Iacob M, Șendrilaru A, Porcarasu S. Neutilizați astăzi: Drăgoi D, Trif F, Candin D și Iftene A(indisponibil).

Gloria Geoagiu, câștigătoarea Cupei

Pe același stadion, tot sâmbătă, s-a disputat finala Cupei României – faza județeană, între Gloria Geoagi  și CSM „Mihai Viteazul Vulcan. Meciul a fost câștigat de Gloria Geoagiu,  antrenată de Gabriel Cotoară, cu scorul de 5 – 3, după ce adversarii au marcat primii, în minutul 7.