CSM Deva, victorie categorică în Liga a treia

În etapa a IV-a din seria a VII-a a Ligii a III-a de fotbal, CSM Deva a obținut o victorie categorică, trecând, la Orăștie, cu scorul de 5-0 de ACSO Filiași.

„Este o victorie meritată, după un joc foarte bun, iar scorul putea să fie și mai mare. Băieții s-au dăruit exemplar și au făcut risipă de efort pe un teren greu. Chiar dacă a fost 5-0, adversarul a fost unul dificil. Evident, suntem mulțumiți atât de rezultat, cât și de joc”, de declarat Dorian Gugu, antrenorul secund al cdelor de la CSM Deva, „principalul” Ștefan Nanu fiind suspendat pentru meciul cu Filiașiul, informează CSM Deva, pe pagina de Facebook a clubului.

Meciul a fost, practic, un galop de sănătate pentry deveni, câștigătoarea fiind știută încă duopă prima jumătate de oră de joc. CSM deva a deschisc scorul repede, în minutul 9, prin Ppopescu, Bedea a dublat avantajul în minutul 27, când a transformat un penalty, iar Iana a stabilit, scorul la pauză, de 3-0, în minutul 31. Repriza a doua a avut cam aceeași desfășurare, CSM mai punctând prin Kayondo, în minutul 55 și Vișan, în minutul 65, pentru o voctorie cu 5-0, obținută în urma unui joc excelent prestast de deveni. „A fost unul dintre cele mai bune jocuri de-ale noastre. Am avut o dorință extraordinară de a câștiga, deoarece cei din Filiași se consideră șiun fel de rivali de-ai noștri, și au fost de plătit niște polițe din urmă cu trei ani. Mă bucur că am jucat foarte bine și că băieții au fost extrem de motivați și dornici să câștige. Suntem un grup foarte unit și putem realiza multe lucruri bune împreună”, a declarat Alexandru Doboș, căpitanul de echipă de la CSM Deva. După accest succes cu a treia clasată, CSM Deva. echipă susținută de municipalitatea de la poalele Cetății și înființată la inițiativa primarului Florin Oancea, și-a consolidat poziția secundă în clasament. În etapa viitoare, cea de-a cincea, CSM Deva va juca vineri, 23 septembrie, de la ora 17.00, pe terenul celor de la Viitorul 2 Târgu Jiu.
CSM Deva – ACSO Filiași 5-0 (3-0)
Au marcat: Popescu (9), Bedea (27 pen.) Iana (31), Kayondo (55), Vișan (65). CSM DEVA: Bădescu – Keșlemen, Vișan, Opriș, Doboș (c. – 72 Pătulea) – Iana (72 Branea), Bedea (53 Stelea), Creciunesc (53 Țoiu), Bloj – Kayondo, Popescu (58 Șulea). Pe bancă: Ivan – Iordache, Lemac, Pencea. Antrenor: Dorian Gugu („Principalul” Ștefan Nanu a fost suspendat la acest meci),
ACSO FILIAȘI: Constantinescu – Rovența (46 Udrea), Călin (72 Militaru), Calu (c.), Armășelu (46 Vulpe) – Scuturoiu, Chirițoiu, Tudor (39 Eshum), Fotrescu (46 Baidoo) – Paliu, Manolache. Poe bancă: Uruiocea – Miuțescu, Stancu, Voinescu. Antrenor: Victor Naicu.

Sursa: CSM Deva / Facebook