Corvinul a pierdut finala pentru promovarea în Liga a doua

Corvinul Hunedoara a pierdut finala pentru promovarea în Liga a doua de fotbal. A fost învinsă cu 1 – 4, de CS Minaur Baia Mare, pe terenul echipei din Maramureș, în returul barajului. În prima manșă a finalei, Corvinul a învins cu 2 – 1 pe CS Minaur Baia Mare.

Meciul de miercuri a reprezentat prima înfrângere din acest sezon al Ligii a treia pentru Corvinul. După o primă repriză intens disputată, încheiată cu scorul de 3 – 1 pentru gazde, a doua repriză a fost lipsită de spectacol. Gazdele au făcut tot ce le-a fost permis pentru a trage de timp, în jocul al cărui rezultat din prima repriză le-a fost favorabil.

Meciul a fost întrerupt de mai multe ori, după ce jucătorii băimăreni s-au trântit pe iarbă, simulând accidentări grave, în care a fost solicitată intervenția pe teren a echipelor medicale. Tragerile de timp au fost și ele la ordinea zilei, însă corviniștii au intrat în jocul gazdelor, făcând mai multe faulturi inutile. La unul dintre ele, în ultimele minute ale jocului, arbitrul a dictat penalty, iar gazdele au stabilit scorul final al meciului: 4 – 1.

În ciuda înfrângerii, echipa din Hunedoara a avut un sezon bun, în care a înregistrat doar o înfrângere în campionat și în care brandul Corvinul a fost readus la Hunedoara.