BOXERUL HUNEDOREAN COSMIN GÎRLEANU A OBŢINUT AL 11-LEA TITLU DE CAMPION NAŢIONAL

Boxerul hunedorean Cosmin Gîrleanu a obținut al 11-lea titlu de campion național, după ce a câștigat finala, la categoria 52 de kilograme, la Campionatul Național de Seniori ce a avut loc la Târgu Mureș. Tânărul boxer, legitimat la Club Sportiv Hunedoara, l-a învins, la Târgu Mureș, pe Gabriel Șchiopu, de la Petrolul Ploiești.

Cosmin Gîrleanu este antrenat de maestrul Ilie Captari. În luna martie a acestui an, la Campionatul European de Box, de la Vladikavkaz, în Rusia, sportivul a obținut medalia de argint. El are în palmares şi un aur mondial de juniori obţinut în anul 2015, dar şi alte titluri obţinute la competițiile din țară sau peste hotare.