FOTBAL. S-A RELUAT LIGA 4 HUNEDOARA

După o pauză hibernală de aproximativ trei luni, s-a reluat competiția în Liga 4 de fotbal Hunedoara.

Campionatul s-a reluat odată cu meciurile din etapa a XIX-a, partidele desfășurându-se la finele săptămânii trecute.

Jiul a revenit pe primul loc

Principala noutate a rundei constă în faptul că s-a schimbat liderul competiției. Astfel, fosta ocupantă a primei poziții, Gloria Geoagiu, a stat în prima rundă disputată în acest an, iar în fotoliul de lider a revenit Jiul Petroșani, Echipa fanion a Văii a dispus, pe teren propriu, într-un derby al orgoliilor locale, de vecinii de la Minerul Uricani, cu scorul de 6-1, într-un meci în care oaspeții, aflați acum pe locul 9, în cădere, cu 13 puncte din 16 jocuri, au sperat la o minune doar în prima repriză, care s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. În urma acestui success, Jiul a trecut, așa cum mai arătam, pe prima poziție, cu 42 de puncte din 17 meciuri, fiind urmată, la două “lungimi”, de formația din Geoagiu, care are lași număr de jocuri ca și formația din Petroșani.

Luptă încinsă pentru play-off

Pe locul al treilea continua să rămână Aurul Brad, cu 35 de puncte din 16 meciuri, chiar dacă “moții” nu au jucat, partida pe care trebuiau să o dispute la Inter Petrila, locul 6, cu 29 de puncte, fiind amanita din cauza terenului impracticabil din Vale. Jocul, unul important pentru stabilirea iararhiei primelor șase clasate, care vor evolua în play-off, a fost reprogramat pentru data de 25 martie, ora de începere fiind 15.00. Într-un alt meci important pentru play-off. Șoimul Băița a fost învinsă clar, pe teren propriu, cu scorul de 5-2, Retezatul Hațeg, deținătoarea titlului, oaspeții având 2-1 la pauză, gazdele fiind cele care au redus din handicap, și 4-1 în mitanul second. După acest rezultat, Șoimul rămâne pe locul 4, cu 30 de puncte din 18 meciuri, iar Retezatul se menține în apropiere de play-off, fiind pe locul 7, cu 27 de puncte, din 17 partide disputate.

Călanul rămâne tot fără puncte

Pe locul 5, cu 29 de puncte din 17 jocuri, a urcat CSM Vulcan, cu golaveraj mai bun decât vecina Inter Petrila, în urma victoriei de pe teren propriu, scor 5-0. În fața celor de la Dacia Orăștie, coborâți acum pe penultimul loc, 10, cu 11 puncte din 18 meciuri, oaspeții rezistând în Vale doar o repriză, când formația organizatoare a înscris doar un singur gol. În fine, Cetate 2 Deva a învins, acasă, cu 2-0, după o primă repriză albă, pe Victoria Călan , și a urcat, cu 14 puncte din 17 meciuri, pe locul 8. Echipa vizitatoare, cea din Călan, în urma acestui nou eșec, rămâne, în continuare pe ultimul loc, fiind singura echipă din competitive care, după 18 meciuri disputate, nu a obținut niciun punct.

Ce urmează

Etapa viitoarea, a XX-a, antepenultima a sezonului regulat, care se va juca sâmbătă și duminică, și în care Victoria Călan va sta, este una extrem de interesantă în ceea ce privește lupta pentru play-off, singurul meci care nu are legătură cu ocuparea primelor șase locuri fiind Dacia Orăștie – Cetate 2 Deva. Dintre toate echipele implicate în lupta pentru play-off, o șansă ceva mai mare la victorie pare a avea, cel puțin pe hârtie, Inter Petrila, care va juca în deplasare, pe terenul mai slab cotatei Minerul Uricani, dar nu trebuie uitat că partidele în care se confruntă două echipe din Valea Jiului, unde există orgolii nemăsurate, este deschisă oricărui rezultat. La Hațeg se vor înfrunta deținătoarea titlului, echipa locală retezatul, cu actualul lider, Jiul Petroșani, un eșec al echipei gazdă putând-o îndepărta, aproape definitiv, de primele șase poziții. Gloria Geoagiu stă la pândă pentru revenirea pe primul loc, mizând pe un eventual insucces al Jiului, dar și pe forma slabă prin care pare a trece echipa vizitatoare, Șoimul Băița, însă nu trebuie uitat că nici oaspeții nu își iau gândul de la play-off. În fine, Aurul Brad va juca acasă cu CSM Vulcan, o victorie a amfitrionilor putându-le asigura, coroborat cu alte rezultate, clasarea în primele șase, de care sunt sigure deja Jiul Petroșani și Gloria Geoagiu.

Multe amânări la juniori

Tot în week-end-ul trecut s-a reluat și campionatul de junior U19, din aceeași etapă a XIX-a disputându-se doar două meciuri. Astfel, Jiul Petroșani, a învins, acasă, la limită cu, scorul de 1-0, printr-un gol marcat după pauză, pe Minerul Uricani, și cu, 45 de puncte din 17 jocuri, și-a mărit avansul la șase puncte față de cea de-a doua clasată. Aceasta este Dacia Orăștie, care are 39 de puncte din 18 meciuri, care a pierdut, categoric, cu 7-0, la CSM Vulcan, gazdele având o primă repriză excelentă, în care au înscris de șase ori. Ca și la seniori, Gloria Geoagiu a stat, iar partidele Șoimul Băița – Retezatul Hațeg, Cetate 2 Deva – Victoria Călan și Inter Petrila – Aurul Brad au fost amânate, tot din cauza terenurilor impracticabile, toate urmând a fi reprogramate, foarte posibil, pentru data de 25 martie. Etapa viitoare, care se va disputa la finele acestei săptămâni, se va desfășura după același program ca al rundei a XX-a din Liga 4 de fotbal Hunedoara seniori.